زودیاک چیست و ماه های تولد چه ارتباطی با آن دارند؟

1398/08/14

زودیاک چیست و ماه های تولد چه ارتباطی با آن دارند؟

زودیاک در لغت به معنای «گرد آسمان» و «دایره حیوانات کوچک» است. اما برای اینکه بدانید زودیاک چیست؟ به توضیحات بیشتری نیاز دارید زیرا معنای لغوی این کلمه صرفا یک ترجمه از آن است و اطلاعات بیشتری در اختیار ما نمی گذارد. در ادامه به شما توضیح می دهیم که زودیاک دقیقا به چه معناست و چه ارتباطی با ماه های تولد دارد.

زودیاک و ارتباط آن با ماه های تولد

ساده ترین پاسخ ممکن به پرسش: زودیاک چیست؟

اینجا کمی پیچیدگی داریم. زودیاک به علم نجوم مربوط است و سعی می کنیم خیلی ساده برای شما توضیح دهیم اما در هر حال نجوم پیچیده است و ممکن است لازم باشد چند بار این چند خط را مطالعه کنید تا دقیقاً متوجه شوید. می توان گفت که زودیاک یک کمربند فلکی بین ماه و خورشید و سیارات است که 8 درجه از شمال و 8 درجه از جنوب را پوشش می دهد. این کمربند یا نوار به 12 بخش مختلف تقسیم می شود و هر بخش یک «برج» نامیده می شود که هر کدام 30 درجه طول سیاره ای را اشغال می ‌کنند. در واقع هر برج به معنای یک ماه است که از 30 روز تشکیل شده است. از 2 هزار سال پیش تا کنون برای مشخص کردن نام هر یک از این 12 برج از یک صورت فلکی استفاده می شود که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

نماد ماه ها در زودیاک:

هر یک از ماه های سال نمادی دارد و این نماد همان نماد ماه تولد است که این روزها بین مردم بسیار مشهور هستند.

1.برج حمل: قوچ، بره

2.برج ثور: گاو نر

3.برج جوزا: دو پیکر

4.برج سرطان: خرچنگ

5.برج اسد: شیر

6.برج سنبله: خوشه، دوشیزه

7.برج میزان: ترازو

8.برج عقرب: کژدم

9.برج قوس: کمانگیر

10.برج جدی؛ بزغالهٔ نر (بزماهی)

11.برج دلو؛ آب ریز

12.برج حوت؛ ماهی

هر یک از ماه های سال نمادی دارد و این نماد همان نماد ماه تولد است.

طالع بینی ماه تولد

تا کنون باید به پاسخ این پرسش که زودیاک چیست؟ رسیده باشید. حالا کمی در این مسئله عمیق تر خواهیم شد تا با تاثیر زودیاک در متولدین هر ماه آشنا شویم. بر اساس زودیاک، متولدین هر ماه بر اساس سمبل ماه تولدشان دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در همان گروه از افراد دیده می شود. در این مقوله ما با سه نشانه ی مختلف رو به رو خواهیم شد. نشانه ی اول نماد ماه تولد افراد است. نشانه ی دوم احساسات و برخوردهایی ست که در اولین برخورد از متولدین هر ماه دریافت می کنید. یعنی برای اولین بار یک فرد را می بینید و از او احساساتی دریافت می کنید که این احساسات موجب قضاوت شما می شوند، این همان نشانه ی دوم است. نشانه ی سوم کمی قوی تر است. این نشانه احساسات و تمایلات درونی افراد را توصیف می کند و شباهت نزدیکی به شخصیت فرد دارد. اگر شخص در شب متولد شده باشد این شباهت ها بیشتر و توصیفات دقیق تر خواهند بود. برخی از ویژگی های متولدین هر ماه و تاثیر زودیاک در متولدین هر ماه را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

طالع بینی ماه تولد

 • فروردین/ قوچ: ماجراجویی و تحرک، فعال، پیشرو
 • اردیبهشت/ گاو نر: سرسختی، پایداری، توانا در متقاعد کردن دیگران، مادی گرا
 • خرداد/ دوپیکر: مهارت ارتباطی قوی، حاضرجوابی، میل به انجام همزمان چند کار، دمدمی مزاج
 • تیر/ خرچنگ: منضبط، مبتکر، محافظه کار در بروز عواطف و احساسات، دارای حس شهودی قوی
 • مرداد/ شیر: دارای اراده قوی، صمیمی و خونگرم، خلاق، رازدار، مغرور، مهربان، لجوج
 • شهریور/ خوشه: دارای نیروی عقلانی قوی، عمل گرا، مایل به انجام کار گروهی، انتقاد گرا و خرده گیر، خوش قلب، سودجو
 • مهر/ ترازو: خوش مشرب، صلح گرا، متعادل، خواهان هویت فردی، مشاور خوب، شیک پوش
 • آبان/ کژدم: نافذ، هیجانی، حسود، ژرف اندیش، حساس، قوی، متنفر از دروغ
 • آذر/ کمانگیر: خصوصیات فیزیکی و عقلانی قوی، دارای شور و شوق زیاد برای زندگی، کنجکاو، سخاوتمند
 • دی/ بزغاله نر: منظم، جاه طلب، مادی گرا، شریف، خشک اما مهربان، آرام و صبور
 • بهمن/ آب ریز: مستقل، محکم و استوار، غیر قابل پیش بینی، بلند پرواز، علاقه مند به دوستان
 • اسفند/ ماهی: مهربانی و همدلی، حساس و رویایی، ترسو، باریک بین، دقیق و عاشق صلح

تاثیر زودیاک در متولدین هر ماه

همه ی ما در طول زندگی بارها با جدول طالع بینی ماه تولد مواجه شده ایم و نمی دانستیم که می توانیم به آن اعتماد کنیم یا خیر. این روزها علم هم دست به کار شده و سعی می کند که تاثیر ماه تولد بر شخصیت افراد را بررسی کند. یکی از جدیدترین پژوهش ها مربوط به «دکتر مارک همیلتون» است. او استاد جامعه شناسی در دانشگاه Connectuit ایالات متحده است. همیلتون طی تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیده است که با وجود مشخص نبودن تاثیر ماه تولد بر روی تک تک افراد، ویژگی های میانگین افرادی که در یک ماه متولد شده اند، تا حدی به هم شباهت دارد. برای مثال او در روند تحقیقاتش به این نتیجه رسیده که افرادی که در ماه های دی، بهمن و اسفند متولد شده اند افرادی خلاق هستند و بیشتر در معرض ابتلا به شیروفرنی قرار دارند. البته این مسئله به هیچ عنوان به این معنا نیست که افراد متولد این ماه ها مبتلا به شیزوفرنی خواهند شد، صرفا احتمال ابتلای آن ها از میانگین جهانی بیشتر است. یا اینکه افرادی که شماره ماه تولد آنها (در تقویم میلادی) عددی فرد است یعنی ماه های (دی،فروردین،خرداد،مرداد،مهر،آذر)، افرادی برون گرا تر از کسانی که ماه تولد زوج دارند است.

این بررسی ها همچنان ادامه دارد و در نهایت شما می توانید با احساسات درونی تان تصمیم بگیرید که تاثیر زودیاک در متولدین هر ماه تا چه حد درست است و آیا با جهان بینی شما مطابقت دارد یا خیر.

نتیجه گیری نهایی

در این مطلب شما با نماد ماه ها در زودیاک، طالع بینی ماه تولد در تمامی ماه های سال، تاثیر زودیاک در متولدین هر ماه و اینکه دقیقا زودیاک چیست؟ آشنا شدید. این مطلب به شما برای شناخت خودتان، اطرافیان و عزیزان تان کمک می کند و در نهایت باید بدانیم که همه ی ما ترکیبی از صفت های خوب و بد هستیم و رسالت ما این است که تا جای ممکن صفت های خوب را تقویت کنیم و صفت های بد را با آگاهی و تلاش کم رنگ تر کنیم.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.